Wideo

PIONIERZY

Opowiadamy o latach 40-tych i 50-tych. Bo jest o czym opowiadać! Nasz region, jeszcze do niedawna zwany „Ziemiami Odzyskanymi”, Zapraszamy do śledzenia cyklu filmów, w których opowiadamy o latach 40-tych i 50-tych w naszym regionie. Bo jest o czym opowiadać!
Region, jeszcze do niedawna zwany „Ziemiami Odzyskanymi”stanowi dziś integralną część Polski. Ale ludzie przybyli tu 76 lat temu i ci, którzy tu zostali, włożyli ogromny wysiłek i wykazali się niezwykłą determinacją budując najnowszą historię tych terenów.
Pionierzy.
Odgruzowywali zniszczone przez Sowietów miasta, przywracali komunikację, tworzyli szpitale, szkoły czy domy kultury. Chęć odbudowy i powrotu do normalności łączyła przybyszów i autochtonów.I tak z pojedynczych opowieści powstaje mozaikowy obraz tamtych trudnych czasów. Obraz naszego regionu. Warmii i Mazur.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Długa droga do Polski. Odcinek 12 - Za co Pani Elżbieta kocha miasto Morąg?

To już ostatni z filmów w edycji 2022. Pani Elżbieta Duch przepięknie snuje opowieść o powojennym Morągu. Przed oczami widza przesuwają się obrazy dzieci jeżdżących na łyżwach, starego kina, ...kolorowego taboru cygańskiego, dziecięcych wypraw w nieznane. Zapraszamy na film.
Cykl powstaje w ramach programu finansowanego z Niepodległa.

Na wielokulturowy krajobraz Warmii i Mazur, składa się wiele skomplikowanych ludzkich
historii,
które dziś są już wspólnym dziedzictwem nas wszystkich. Nasz region, jeszcze do niedawna zwany "Ziemiami Odzyskanymi" stanowi dziś integralną część Polski. Ale ludzie przybyli tu ponad 70 lat temu (i ci, którzy tu zostali), włożyli ogromny wysiłek i wykazali się niezwykłą determinacją.
Zbudowali najnowszą historię tych terenów. Stworzyli społeczność.
Pionierzy
Czekajcie na kolejne odcinki!
Odwiedź nas też na FB:
facebook.com/ RzeczJasna
[+] Show More
1 of 4 Next

OPOWIEŚCI

Wspólnie z młodzieżą i dziećmi zbieramy, i utrwalamy opowieści Mieszkańców i Mieszkanek Ostródy oraz naszego regionu

HISTORIA ZAGINIONYCH ŚWIATÓW: ROZMOWA Z PANIĄ MARIĄ

Zapraszamy na kolejną rozmowę w cyklu 🏛 #InternetoweArchiwumOstródy 🏛
Posłuchajcie opowieści pani Marii o tym, jak tu trafiła jako 16 – letnia dziewczyna. Jak wyglądała Ostróda w 1945 roku, ...
tuż po wojnie? Jak wyglądało życie codzienne? Rozmawia Sebastian Radzimiński.

Mamy dziś ostatnią okazję na odszukanie świadków i zebranie ich wspomnień, dotarcia do rodzinnych historii. Za moment wspomnienia tych, którzy tu przyjechali z całej Polski i autochtonów zatrą się w ludzkiej pamięci, a my nie zdążymy usłyszeć tylu fantastycznych opowieści o Ostródzie i regionie.

Więc jeśli znacie ludzi, którzy mogliby nam opowiedzieć takie historie dajcie znać. Chętnie je nagramy, skatalogujemu i utrwalimy 🎥
✅ kontakt: magazyn@simrzeczjasna.pl
---------
Startujemy z nowym projektem wspieranym z #FIO dzięki finansowaniu z Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
[+] Show More
1 of 3 Next

Chcesz podzielić się z nami historia Twojej rodziny?
Masz ciekawe wspomnienia?
Chcesz do nas dołączyć?

kontakt:
BIURO@SIMRZECZJASNA.PL