Wideo

PIONIERZY

Opowiadamy o latach 40-tych i 50-tych. Bo jest o czym opowiadać! Nasz region, jeszcze do niedawna zwany „Ziemiami Odzyskanymi”, Zapraszamy do śledzenia cyklu filmów, w których opowiadamy o latach 40-tych i 50-tych w naszym regionie. Bo jest o czym opowiadać!
Region, jeszcze do niedawna zwany „Ziemiami Odzyskanymi”stanowi dziś integralną część Polski. Ale ludzie przybyli tu 76 lat temu i ci, którzy tu zostali, włożyli ogromny wysiłek i wykazali się niezwykłą determinacją budując najnowszą historię tych terenów.
Pionierzy.
Odgruzowywali zniszczone przez Sowietów miasta, przywracali komunikację, tworzyli szpitale, szkoły czy domy kultury. Chęć odbudowy i powrotu do normalności łączyła przybyszów i autochtonów.I tak z pojedynczych opowieści powstaje mozaikowy obraz tamtych trudnych czasów. Obraz naszego regionu. Warmii i Mazur.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Państwo Pelczarscy

1 of 4 Next

OPOWIEŚCI

Wspólnie z młodzieżą i dziećmi zbieramy, i utrwalamy opowieści Mieszkańców i Mieszkanek Ostródy oraz naszego regionu

HISTORIA ZAGINIONYCH ŚWIATÓW: ROZMOWA Z PANIĄ MARIĄ

Zapraszamy na kolejną rozmowę w cyklu 🏛 #InternetoweArchiwumOstródy 🏛
Posłuchajcie opowieści pani Marii o tym, jak tu trafiła jako 16 – letnia dziewczyna. Jak wyglądała Ostróda w 1945 roku, ...
tuż po wojnie? Jak wyglądało życie codzienne? Rozmawia Sebastian Radzimiński.

Mamy dziś ostatnią okazję na odszukanie świadków i zebranie ich wspomnień, dotarcia do rodzinnych historii. Za moment wspomnienia tych, którzy tu przyjechali z całej Polski i autochtonów zatrą się w ludzkiej pamięci, a my nie zdążymy usłyszeć tylu fantastycznych opowieści o Ostródzie i regionie.

Więc jeśli znacie ludzi, którzy mogliby nam opowiedzieć takie historie dajcie znać. Chętnie je nagramy, skatalogujemu i utrwalimy 🎥
✅ kontakt: magazyn@simrzeczjasna.pl
---------
Startujemy z nowym projektem wspieranym z #FIO dzięki finansowaniu z Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
[+] Show More
1 of 3 Next

Chcesz podzielić się z nami historia Twojej rodziny?
Masz ciekawe wspomnienia?
Chcesz do nas dołączyć?

kontakt:
BIURO@SIMRZECZJASNA.PL